Kamasz és serdülő tanácsadás
A serdülőkkel folytatott tanácsadás azért különbözik az egyéb tanácsadói munkától, mert figyelembe veszi és alkalmazkodik a korcsoport testi és pszichológiai jellegzetességeihez, élethelyzetéből adódó kihívásaihoz és problémáihoz.
Serdülőknek tekintjük azokat a fiatalokat, akik a testi érés kezdetétől (12-13 év) annak lezárulásáig (21-24 év) lévő életszakaszban vannak. Ebben az korban kialakul a szexuális identitás és a belső lelki folyamatok nagy változásokon keresztül stabilizálódnak. Az belső ideálok és énkép stabilabbá válik, kialakul a lelkiismeret.
Komoly és nehéz fejlődési feladatokat kell megoldani a serdülőnek ebben a korban. Megnő a kortárskapcsolatok hangsúlya, ahol meg kell találni új helyét és szerepét. Az eredeti családi kapcsolatokban elindul a leválás és ki kell alakítani a saját autonómiát. Kialakul az identitás és képessé válik a fiatal az önellátásra. A korszak végére a szexuális orientáció és örömkészség is kifejlődik.
Ha a kamaszkor feladatait a serdülő meg tudja oldani, akkor törekszik a függetlenedésre miközben érzi és tudja, hogy a szülei szeretetik. A testével és testiségével kapcsolatban ugyan lehetnek bűntudatos érzései és gondolatai, de emellett az ezzel kapcsolatos örömöket is át tudja élni. Természetes jelenség, hogy a testi, lelki változások miatt félhet attól, hogy valami baj van vele, de ezzel együtt azt is tudja, ezen majd túl lesz és nem borítja el az ezzel kapcsolatos félelem. Bár a magabiztossága időnként ingadozhat, tudja, hogy ez majd stabilizálódni fog és hisz a jövőben.
Patológiásnak akkor tekintjük a kamaszkort, ha a fenti fejlődési feladatokban jelentős elakadások történnek. Ilyenkor jellemző a fixált vagy stagnáló érzelemvilág, és a nagyon egysíkú viselkedés. Jelentkezhet a testi éréssel, és az érett test elfogadásával szembeni ellenállás és kétségbeesés, miközben a gyermeki kort idealizálja és tökéletesnek látja. Az új kötődések és szociális kapcsolatok is lehetnek problémásak, ha nem alakul ki a bizalom és biztonság a változó szociális térben. Jelentkező probléma lehet, amikor az önbecsülés és önbizalom kétségbeejtően elveszik, esetleg öngyűlölet alakul ki.
Bár a kamaszkorban lévő fiatal gyakran már maga is érzékeli, hogy életében olyan nehézségek vannak, amivel egyedül már nem képes hatékonyan megküzdeni, gyakran előfordul, hogy környezete jelzi neki, hogy kérje szakember segítségét. Így a tanácsadás folyamatába akár a környezet által küldve vagy saját elhatározásból is beléphet.
A kamaszok számára a probléma jellegétől függően változó milyen a hatékony segítési forma. A legjellemzőbb serdülők számára nyújtott segítő folyamatok: dinamikus egyéni rövidterápia családterápiával kombinálva, időhatáros vagy időhatár nélküli egyéni terápia szülőkonzultációval kombinálva, dinamikus csoportterápia, amely jó ha kiscsoportban történik, vagy a négy üléses konzultációs folyamat.
A serdülőkor a testi, lelki változások miatt egy kihívásokkal teli időszak, amelyben bárki elakadhat. Az észlelt probléma esetén érdemes szakember segítségét kérni, hogy a fejlődés könnyebben és gyorsabban tudjon folytatódni, és az időszak végére egy testileg, lelkileg érett, egészséges fiatal felnőtt álljon a további kihívások előtt.
A leírást Kardos Judit pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját
Szakemberek
Pszichológus válaszol
Vélemény kérés
Kamaszkori problémák
gyermekem meghallgatasa ill tanácsadás
Kiskamasz fiam szorong, dühös, félelem , és önbizalomhiány.
Lehetek-e pszichológus?
Mit tegyek?
baratno
baratno
Érettségi előtti blokk
kamasz probléma
Kamasz gondok
Kamasz gondok
Önkielégítés
Mit tegyek?
11 éves kiskamasz lányom alvászavar, boldogtalanság