Gyermekpszichológia
A szülők a legjobb szakértői gyermeküknek: ők ismerik a kezdetek óta, ők töltenek velük a legtöbb idő. Mégis előfordulhat, ha valami baj van,hogy nehéz rálátni, mi lehet az ok. Hiszennemszületünk azzal a képességgel, hogy minden helyzetre ismerjük a megoldást, és tudjuk értelmezni nehéz lelki folyamatok működését.Ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni, akivelezekre együtt rájöhetünk.
Mik azok a problémák, amikkel fel lehet keresni egy gyermekpszichológust?
- Szülőt aggasztó viselkedés: dühkitörés, motiválatlanság, tic, stb.
- A gyermek el van maradva egyes területeken, mely megjelenhet nyelvi vagy mozgásos területen is.
- A szobatisztasági nehézségek miatti(bepisilés, bekakilás).
- Egy új élethelyzet is felvethet kérdéseket: hogyan kezeljem, miben tudok gyermekemnek segíteni? Ilyen az iskolaváltás, egy testvér születése, a válás.
- Előfordulhat, hogy adódik egy olyan nehézség a gyermek környezetében (baleset, haláleset, stb.), amikor a gyermek nem tud alkalmazkodni az új helyzethez.
- Szorongásos tünetek jelentkezése: körömrágás, hajtépkedés, vagy amikor a gyermek gyakran feszült vagy felriadéjszaka.
- Pszichés eredetű testi tünetek: has-, fejfájás, ekzema, stb. (melynek szomatikus kivizsgálása már megtörtént és okot nem találtak.
- Iskolaérettségi felméréskor.
- Lehet menni nevelési tanácsért, hisz a nevelés senki sem tanulta. Láttunk egy mintát, ahol felnőttünk, másoktól kaptunk tanácsokatvagy szakkönyvekből veszünk ötleteket, de nem biztos, hogy megtaláltuk a saját gyerekünkhöz a kulcsot.
- Néha azért is érdemes elvinni pszichológushoz a gyerekünket, ha valamit nem úgy csinál, ahogy az a nagy könyvben le van írva vagy van egy különlegessége, ami egyedivé teszi őt. Felvetődhet a kérdés, mi ilyenkor a teendő?
Ahogy a fizikai betegségeket is minél hamarabb szeretnénk megoldani, hogy később ne legyen probléma, ez a pszichés nehézségek esetében is így van. Ha időben foglalkozunk vele, csökkenthetjük a szenvedésnyomást és az esetleges hosszabb távú következményeket.
Hogyan dolgozik egy gyermekpszichológus?
- Születés előtt: A szakember a leendő szülővel/szülőkkel beszélget. Mit jelent a gyermekvárás, Mire kell felkészülni a születéssel? Mi lesz utána? Mik lehetnek olyan szorongást keltő tényezők, amik megakadályozzák a kismamát, hogy ezt az időszakot felhőtlen boldogságban élje át?
- 0-2 éves korig: Ebben az életkorban a gyermek még teljesen a szüleitől függ. Együtt érez, gondolkodik velük. Éppen ezért a közös munka is a szülőkkel folyik, mert rajtuk keresztül lehet a változásokat elérni.
- 3-5/6 éves korig: Ebben az életkorban a szakember a szülővel és a gyermekkel együtt foglalkozik, hisz közöttük még nagyon erős a kapcsolódás. Fontos látni, hogy a gyermek hogyan van jelen, hogyan játszik, de emellett a szüleivel való interakción is nagy hangsúly van.
- 5/6-kamaszkorig: A kisebb gyerekeknek nem a beszéd az önkifejezés eszköze, hanem a játék. Ebben tudják megmutatni önmagukat. Emellett rajzok és tesztek is segítik a pontosabb megismerést. Miután a szakember a szülővel részletesen átbeszélte a gyermek élettörténetét, a gyermekkel találkozik néhány alkalommal, míg véleményt formál.
- Kamaszkor: Ez a felnőtté válás időszaka. Éppen ezért a fiatal nagyobb teret kap a döntéshez, így a folyamat során elsősorban a kamasz van jelen.
(Az életkori intervallumok egyénenként változhat.)
Fontos a gyerekünket az életre neveljük, amihez elengedhetetlen a lelki stabilitás. Merjünk segítséget kérni, ha nehézség adódik, hogy visszaállhasson az egyensúly: a gyermek és családja újra jól érezhesse magát.
A leírást dr. Nuridsány Eszter pszichiáter küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!
Szakemberek
Pszichológus válaszol
Tic
Gyerek viselkedése
Rèmálom
Testverfeltekenyseg
Sűrű vizelés
Vigyük szakemberhez?
Valóban kell segítség?
Mit csináljak?
11 éves kiskamasz lányom alvászavar, boldogtalanság
Gyermek halállal foglalkozàs
Gyermek halállal foglalkozàs
kakivisszatartás
Orrspray függőség
Baj van a gyermekem viselkedésével?
Önértékelési, önkép zavar