Gyermekpszichiátria
Sokan rácsodálkoznak, hogy létezik ez a külön szakirány: gyermekpszichiátria. ( Valószínűleg úgy gondolják, hogy a gyerekeknek nem lehetnek olyan jellegű problémáik, melyek megoldásához / feldolgozásához pszichiáterre lenne szükségük.)
Hivatalos meghatározás szerint a pszichiáter (psziché: lélek, iatros: orvos) olyan szakember, aki valamely egyetem általános orvostudományi karán végzett, majd a hatéves alapképzés után pszichiátriára szakosodott (újabb 5 év tanulás). Az erre való képesítést 2005. óta külön szakvizsgával lehet megszerezni, ami nagyon fontos lépés volt az orvoslás történetében, hisz ezzel ismerték el, hogy a gyermekpszichiátria nem egyenlő azzal, ha összeadjuk a gyermekgyógyászatot a felnőtt pszichiátriával (korábban e kettő szakma egymásra építésével lehetett valaki gyermekpszichiáter). Ugyanis a gyermekpszichiátria sokban különbözik a felnőtt pszichiátriától. Igaz, hogy mindkét tudományág a lélekkel foglalkozik, és sok kórkép megtalálható mind a gyerekeknél, mind a felnőtteknél, viszont ugyanazok a kórképek gyakran máshogy néznek ki, más tüneteket mutatnak a két korcsoportnál. Amennyiben pszichiátriai kórképről (depresszió, hiperaktivitás, autizmus, tic, Tourette szindróma) van szó, ahol komolyabb pszichopatológiai folyamatok zajlanak, akkor minden esetben pszichiátert kérnek fel a helyes diagnózis felállítására és a kezelés megtervezésére, levezetésére.
Kórházi helyzetben igaz az, hogy a pszichiáter az, aki gyógyszert ír fel, egyszerűen nem fér bele több a munkaidőbe, ezt sajnos államilag nem finanszírozott. Magánrendelésben ennél sokkal nagyobb a lehetőségek tárháza. Hasonlóképpen, mint egy pszichológus segítséget tud nyújtani átmeneti, életvezetési nehézségek esetében, ha trauma érte a családot, vagy ha olyan problémával kerültünk szembe, amit nem sikerült egyedül megoldanunk.
A munkafolyamat során első körben a szakember a szülőkkel átbeszéli a tünetek jellegét, majd felveszi a részletes anamnézis (kórelőzmény), amivel megismeri a gyermek előtörténetét és problémája körülményeit. Majd a gyermekkel való találkozások alkalmával az életkornak megfelelő eszközökkel próbálják minél alaposabban feltárni a lehetséges okokat, megismerni a tünetek hátterét és kideríteni a lelki folyamatokat, melyek ide vezettek. Egy pszichiáter nem hagyhatja figyelmen kívül a testi és lelki folyamatok kölcsönhatását sem, hogy a testi panaszok mögött testi betegség állhat és szükség lehet szakorvosi vizsgálatra. Emellett a diagnózis pontosítása vagy az állapotfelmérés érdekében ő kérhet labor- és képalkotó vizsgálatokat (UH, CT, MRI). Emellett pszichológus segítségét kéri, ha pszichológiai teszt felvételére van szükség, és az értelmi képességére, személyiség-felépítésére, mozgás-koordinációjára, képességzavarok felderítésére gyógypedagógussal veszi fel a kapcsolatot.
Miután az összes vizsgálat eredményét összegezte és megfogalmazódott, hogy mi is áll a tünetek mögött, a szülőkkel való egyeztetés és megbeszélés után a következő lépés az egyénre szabott, problémaorientált pszichoterápia (játékterápia, kognitív gyermekterápia, családterápia, szülőkonzultáció) kijelölése és levezetése, szükség esetén az azt kísérő gyógyszeres kezelés.
A leírást dr. Nuridsány Eszter pszichiáter küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!
Pszichológus válaszol
Tini gondok
Tic
Hogyan hagyhatom abba az önbántalmazást?
Szelektív mutizmus
Hallucinálok folyamat mi ez
Ambivalens kötődés... hogyan tovább?
Ambivalens kötődés... hogyan tovább?
Kis fiam
Étkezési zavar?
Ovi kezdés
Ki ellenőrzi a pszichológust
Düh roham
Mi lehet ez?
Mi lehet a baj? Hogyan tovább?
Szivacsevès
Oldalak
- 1
- 2
- 3
- 4
- következő ›
- utolsó »