Abúzus, nemi erőszak áldozatok
Nemi erőszak, abúzus, molesztálás
Amikor a nőt nemi érintkezésre kényszerítik, azt nemi erőszaknak nevezzük. Ez a fajta erőszakos cselekedet általában figyelmeztetés nélkül történik, és az áldozat nem pusztán fizikai sérüléseket szenved, de pszichológiai terrort is átél. Az erőszaktevő beteg fantáziája gyakran hordoz magában vele kapcsolatban állt nők - anya, volt feleség vagy barátnő- által ellene elkövetett bűnöket. Lehet, hogy eljutott arra a pontra, ahol az egyetlen örömöt, vagy szexuális kielégülést csak az jelenti számára, ha megalázza vagy uralja női áldozatát. A nemi erőszaknak kevés köze van a szexhez, legnagyobbrészt a hatalommal van összefüggésben. A nemi erőszak tettén kívül az elkövető szavakkal is bántalmazhatja az áldozatát, felháborító, undorító cselekedetekre kényszerítheti, és elhitetheti vele, hogy az életét is elveszi, ha nem engedelmeskedik neki. Tehát a nő életének leglealacsonyítóbb és leglidércnyomásosabb élményei közepette még a halálfélelemmel is meg kell küzdenie.
A nemi erőszakot kísérő trauma utáni sokk különféle tüneteket produkál:
- alvászavarok,
- álmatlanság,
- túlalvás,
- éjszakai lidércnyomás és leizzadás
- ismétlődő rémálmok a támadásról
- idegesség és veszélyeztetettség érzése,
- tériszony
- visszaélés az alkohollal, kábítószerrel
- kényszeres evés
- szexuális rendellenességek, melyekbe a nemi vágy hiánya, az orgazmusra való képtelenség, és az extrém promiszkuitás is beletartozhat
Kapcsolati problémák:
- ingerlékenység,
- hajlam a vitatkozásra,
- védekezés,
- titkolózás,
- nagy hangulatingadozások
A traumák utóhatásaként jelentkező stressz tulajdonképpen a helyzettel való megbirkózás mechanizmusa. A test a hirtelen és a nyomasztó félelemre adott válaszreakcióként átállítja a kapcsolókat, az átállás pedig módosítja a viselkedést és az érzelmeket. A bizonytalanság, a zaklatott gondolatok, az aggodalom és a rémálmok ködbe borítják a traumát átélt egyén életét, ők pedig gyakran az ételhez fordulnak, hogy némileg jobban érezzék magukat. Azoknál a nőknél, akik korán 14 éves koruk előtt akaratuk ellenére szexuális érintkezés tárgyává válnak, jelentősen nagyobb valószínűséggel alakulnak ki étkezési rendellenességek, mint azoknál a nőknél, akik az első szexuális élményükön későbbi életkorban és saját kívánalmaiknak megfelelően estek át. /Calam, 1989/ A visszaélést elszenvedet egyének, akik nem néznek szembe elfojtott haragjukkal és önmaguk hibáztatásával, gyakran felnőttkorukban is hasonló helyzetbe kerülnek munkájuk vagy szerelmi életük terén.
A legtöbb visszaélést és erőszakot elszenvedett nő belsejében- akár elfelejtette az incidenst, akár nem- a harag lávája bugyog. Ez a harag krónikus egészségügyi problémákon keresztül nyilatkozik meg, mint pl. a rák, nőgyógyászati betegségek, migrén, aranyér, bőrproblémák. Lehet, hogy problémái vannak kapcsolatai fenntartásával. Néhány nemi erőszakot átélt egyén a testi-biológiai válaszreakciók - vagyis a hüvelyi váladékozás miatt is bűntudatot érez, titokban büntetik magukat ezért a normális fizikai reakcióért. Ám az a legrosszabb, hogy önmagukat is gyűlölhetik. /Virtue,1997/
A legtöbb erőszakot átélt személy nem fojtja el vagy felejti el fájdalmas emlékeit, ehelyett inkább minimalizálni igyekeznek azt, ami történt. Az ilyen típusú minimalizálás egy védekező mechanizmus, mely a fájdalomtól óvja az erőszakot elszenvedettet. Ha sokáig él együtt a fájdalommal a lényének részévé válik. Ám, csak mert hozzászokott még nem jelenti azt, hogy nem gyakorol életére befolyást.
A traumát feldolgozó folyamat során az eredeti traumához való visszatérés révén a feldolgozatlan harag megjelenítésére fókuszál a pszichológus, annak érdekében, hogy az elengedési folyamat elinduljon. Segítséget nyújt abban, hogy a páciens saját személyes biztonságát ismét megtalálhassa, s a szégyen érzését, és az azt kísérő önokolást megbocsátássá formálja. S végül az önbizalom és a mások felé irányuló bizalom szintjének emelésével válik a trauma feldolgozása teljessé.
A leírást Bukta Tünde pszichológus küldte be, kattints ide, hogy megtekintsd a szakember adatlapját!
Szakemberek
Pszichológus válaszol
Miért nem kívánom a szexet?
Nárcisztikus személy?
nemi erőszak
nemi erőszak
Fenyegetettsèg
Eltemetett elmék
Bűntudat
Hogyan válasszak szakembert? Honnan tudjam kit keressek?
Ugye ez nem normális a pszichiátertől?
Hová mehetnék segítségért?
Nárcisztikus személy okozta sebek kezelése, felépülés
Gyerekkori abúzus?
Hogyan tovább, hova fordulhatnék még?
Mit tehetnék?