A pozitív lekicsinyítése - GONDOLKODÁSI HIBA

Szerző: Gesler Lili viselkedéselemző - 2016. július 25. 12.55
Amikor egy semleges vagy pozitív történést leértékelünk, akkor egy gondolkodási hibát követünk el.
Például:
Úgy gondolod, hogy értéktelen vagy, semmit sem érdemelsz, viszont előléptetnek a munkahelyeden.
„Az nem számít, bárkit előléptettek volna, semmit különöset nem csináltam érte.“ - gondolod magadról. Ahelyett, hogy elégedett volnál magaddal és a világgal, lekicsinyíted magad.
Egy másik példa:
Egy ismerős dicsérő szavakkal illet téged, de te úgy gondolod csak azért mondja, hogy vigasztaljon és nem is gondolja úgy.
Tanuld meg a bókokat és a dicséretet annak venni amik: dicséretnek.
A pozitív dolgokat vedd észre tudatosan magadban, másokban és a világban! Figyeld meg a gondolataidat és az érzéseid. Összefüggenek.
Ha előléptetnek akkor gondolj arra, hogy ez azért történt meg pont veled, mert jól végezted a feladataid.
Ha pedig megdicsérnek, vedd úgy mint egy megérdemelt ajándékot amit neked szántak. Jobban érzed magad ha ilyen esetben elfogadod azt és egy mosoly kíséretében megköszönöd. Ha nem fogadod el az ajándékot hanem visszautasítod, nagy valószínűséggel rossz érzéseid lesznek.
Gyakorolhatod hogy felismerd ezeket a torzított gondolatokat, javítsd ki ezeket, így is tehetsz önmagadért.
Kapcsolódó tartalmak

Amikor te magad állsz a saját sikereid útjában
2019. december 12. 7.12
Valószínűleg te is hallottad már az önszabotázs kifejezést, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy te magad állsz a saját boldogulásod útjában.
Leginkább arról ismerhető fel, hogy bár nagyon szeretnél valamit és látszólag mindent meg is teszel érte, valahogy mégis mindig olyan körülményeket teremtesz, hogy még véletlenül se sikerüljön megvalósítani…
Most talán arra gondolsz, hogy de hiszen te sosem tennél ilyet magaddal…. Szándékosan és tudatosan biztosan nem is.

Hogyan ismerhetem fel, ha kiégtem?
2019. december 10. 14.12
A kiégés szindróma mára mindenki számára ismert fogalom, azonban még így is hajlamosak vagyunk elbagatellizálni a jelentőségét. A kiégés ugyanis nem egyszerű fáradtság vagy munkahelyi nehézség, hanem olyan állapot, ami igazoltan negatív hatást gyakorol az egészségünkre, a társas kapcsolatainkra, és a teljesítményünkre is.
Honnan vehetem észre, ha kiégtem?
A kiégés tüneteit három nagy csoportba sorolhatjuk.

Karácsony előtti stresszcsökkentés
2019. december 8. 17.33
A karácsony sokak szemében a meghitt, békés együttlétről és a közös ünneplésről szól, az előtte lévő, közel egy hónapos időszak ezzel szemben a rohanásról, stresszről, kapkodásról és az idegeskedésről. Ez a cikk segíthet abban, hogy a karácsonyi készülődés és így az ünnep is stresszmentesebb, nyugodtabb legyen.