Mi a FONTOS nekem?

Szerző: Gesler Lili pszichológus - 2020. október 6. 11.37
MI NEKEM AZ ÉRTÉK?
A mai világban arra treníroznak minket, hogy mindent, a külső anyagi értékek határozzanak meg.
A média, a hirdetések arról szólnak, ha ezt vagy azt megveszed, az neked milyen jó lesz.
Így aztán megveszem és kiposztolom, hogy mindenki lássa, nekem van ilyenem, aztán kapok érte jó sok like-ot és le is szűröm: „ Na, milyen értékes vagyok.”
Csakhogy ezeknek semmi köze a valódi belső értékekhez és ezáltal teljesen hamis képem lesz önmagamról és a világról.
Pszichológiai szempontból az értékek a legbelsőbb vágyaink, az ahogyan cselekedni szeretnénk másokkal és saját magunkkal. Sajnos ezekre nem elég hangsúlyt teszünk. Az Értékeket nem azok a dolgok jelentik, amiket birtokolni szeretnél, vagy elérni, hanem ahogyan viselkedsz napi szinten. Sokféle érték létezik. Itt leírtam néhányat, bejelölheted, neked mik a fontos értékek. Minden nap fel teheted a kérdést, az értékeim szerint cselekszem ezek mentén élem az életemet? Egy érdekes játék: gondolj valakire, aki számodra fontos, képzeld el, ha egyszer majd meghalsz, mit szeretnél, milyen embernek írjon le téged, hogyan jellemezzen?
1. Elfogadó
2. Asszertív
3. Nyitott
4. Empatikus
5. Kedves
6. Bátor
7. Kreatív
8. Egyenes
9. Őszinte
10. Fit
11. Igényes
12. Szabad szellemű
13. Jó humorú
14. Emberi
15. Szeretettel teli
16. Romantikus
17. Erős
18. Spirituális
19. Támogató
20. Hálás
21. Nagylelkű
22. Türelmes
23. Figyelmes
24. Érdeklődő
25. Vicces
26. Fejlődőképes
27. Megbocsátó
28. Felelősségteljes
29. Megbízható
30. Ügyes
31. Rugalmas
32. Alkalmazkodó
33. Kitartó
34. Érett
35. Játékos
36. Bölcs
37. Kiegyensúlyozott
38. Optimista
39. Lojális
40. Érzékeny
STB.
Kapcsolódó tartalmak

Pszichológiai időérzékelésünk
2021. február 24. 14.12
Nem is gondolnánk, hogy az időhöz való viszonyulásunk mennyire meghatározza a gondolatainkat és a tetteinket. Philip Zimbardo amerikai szociálpszichológus, a Hősök Tere projekt alapítója és az elhíresült börtönkísérlet vezetője, hat időperspektívát fedezett fel, amelyek tudattalanul hatással vannak az életünkre.

A krónikus betegségek hatása a mindennapi életvitelre
2021. február 23. 21.25
A krónikus betegség sok tekintetben megváltoztathatja a páciens életkörülményeit, gyakran - ha csak átmenetileg is - de le kell mondania azokról a dolgokról, amiket addig szeretett, amikért addig küzdött. A krónikus betegség negatív hatással lehet a munkavégzésre, a tanulmányokra, a szociális életre, a szabadidős tevékenységekre, a jövőbeli célokra, minden olyan dologra és területre, ami eddig a páciens mindennapi életét alkotta. Ez a változás nagyban függ a páciens állapotának súlyosságától, és attól, hogy milyen jellegű, erősségű tüneteket él át.

Gondolatok a magunkkal való elégedetlenségről
2021. február 23. 17.07
Biztosan ismerős az a helyzet, mikor a belső hang azt mondja: „nem vagy elég...”, és a három pont helyére persze behelyettesítheti ki-ki a maga verzióját. Nem vagy elég szép, okos, szorgalmas, szerethető. Nem vagy elég. De mégis mi történik?
Múlt héten egy sématerápiás továbbképzésen vettem részt, ott talált meg ez a téma. Ahhoz tehát hogy megértsük az önmagunkkal való elégedetlenség témakörét (ebből az aspektusból), lépjünk egyet hátra.