A képzelet és képesség kapcsolata

Szerző: Csermák Attila pszichológus - 2018. január 7. 22.53
A mai rohanó világban egyre kevésbé gondolunk bele szavaink és kifejezéseink értelmébe és mélységébe, holott a megoldásaink kulcsát gyakran itt is megtalálhatjuk.
Belegondoltunk-e már abba, hogy mit jelent a képesség fogalma? Hogyan válhatunk képessé egy kihívás megoldására?
Tapasztalatom szerint a képesség mindenkiben megtalálható, csak nem mindig hívjuk azt elő. Olykor egy nehézség vagy kihívás megoldásába annyira belemélyedünk, hogy teljesen lefoglalja energiánkat. Ezen gondolkodunk és pörgünk körbe-körbe. Ha aggódunk, szorongunk, csak erőnk fele marad aktívan mozgósítható: energiánk kevés, mert lelkünk fél elemét lefoglalja a félelem érzése. Ha a helyzet sokáig fennáll, könnyen elfelejtjük az eredeti célunkat, és már nem vesszük észre a kiutat, nem látunk ki belőle- így aztán kilátástalanná válik a helyzet.
TIPP1- töltekezz! Ilyenkor érdemes kicsit hátralépned, mással lekötnöd a figyelmedet. Javaslom sportolj vagy végezz fizikai tevékenységet (pl. fuss, jógázz), de más hobbid is alkalmas lehet (pl. főzz, kreatívkodj)- a lényeg, hogy olyan tevékenység legyen, amely érdekel Téged, és képes lekötni a figyelmedet. Ezáltal töltekezel és egyensúlyba kerülsz.
A kilátás elveszítésével pláne képtelenné válunk a helyzet megértésére és a továbblépésre. A megoldáshoz képtelenségünket képességre kell változtatnunk- használjuk tehát bátran a képzeletünket! A kép, az elképzelés a képesség kulcsa.
TIPP2- alkoss képet! Hozd magad nyugodt, ellazult állapotba (pl. relaxáció, zene, mozgás, jóga vagy előző tipp), majd hívj egy képet jelenlegi helyzetedről, a konkrét problémádról vagy a vágyott állapotról (instrukcióhoz javaslatot ITT találsz)! Tedd fel magadnak a kérdést: mit változtatnék ezen a képen, hogy jobb legyen? Változtasd meg!*
A belső képeink kapcsolatot képeznek belső énünkkel, hidat jelentenek a tudatos és a tudattalan tartalmak között. Segítik a tudatosítást és magukban foglalják ennek pszichés energiáját. A képesség tehát valójában önmagunkkal való kapcsolatteremtés, aktív lelki folyamat, mely során mozgósítjuk és összpontosítjuk (koncentráljuk, fókuszáljuk) belső erőforrásainkat. Gondoljunk csak bele, egy kép mennyi mindent sűrít magában- érzést és gondolatot, vágyat, félelmet, színt, formát, távolságot… Ez az erő az, amellyel szó szerint képessé válunk a kihívásaink megoldására.
TIPP3- jelenítsd meg! Az előző gyakorlathoz hasonlóan hozd magad ellazult állapotba (pl. relaxáció, zene, mozgás, jóga vagy legelső tipp), majd hívj egy képet a vágyott, pozitív állapotról (instrukcióhoz javaslatot ITT találsz). Jelenítsd meg ezt a képet- rajzold vagy fesd le, esetleg keress a neten ehhez illő képet, vagy írd le. Tedd ki, és meríts belőle erőt, motivációt! Emlékezz- a kép Benned van, tehát képes vagy rá.
*Ha nem jelenik meg kép, vagy elsőre nem tudod mit változtatnál, az is rendben van. Olykor szükséges néhány alkalom, hogy beinduljon a képi-szimbolikus gondolkodás.
Kérdés esetén vagy személyes kapcsolatfelvétel érdekében a profilomban vagy a honlapomon megadott elérhetőségeken vagyok elérhető. Örömmel válaszolok bármilyen felmerülő kérdésre vagy segítségkérésre!
Kapcsolódó tartalmak

A kialvatlanság 7 kellemetlen hozadéka
2021. január 25. 10.55
Elegendő alvásra nemcsak azért van szükségünk, hogy jobban teljesíthessünk a munkában, és türelmesebbek legyünk családtagjainkkal. Napi 7-8 óra alvással elkerülhetjük az alábbi kockázatokat.

Hogyan lehetsz asszertív anélkül, hogy megbántanál valakit?
2021. január 24. 17.23
Az egyik legjobb tanács, amit kommunikációs szakemberektől hallhatunk – olvashatunk, hogy legyünk asszertívak. A legtöbben értik és tudják is, hogy mit jelent az asszertivitás de a gyakorlatban sokszor mégsem könnyű ezt megvalósítani.

Újévi fogadalmak- Vajon tartjuk-e még?
2021. január 20. 13.35
Újév, új kezdet. Remény és lehetőség a változásra. Az újévi fogadalomtételek igen gyakoriak. Hosszasan kellene keresnünk a múltban, hogy akár saját magunk, akár ismerőseink körében találjunk olyat, aki még nem tett valaha újévi fogadalmat. Azonban ezek a fogadalmak hosszú távon (2-3 hónappal az újév beköszönte után) már csak az emberek mindössze 10%- nál lelhetőek fel. Mi lehet ennek az oka? Az egyik leggyakoribb hiba, amikor újévi fogadalmat teszünk, hogy azt nem előzi meg tervezés, ezért is sokszor irreális és nagyon általános elvárásokat fogalmazunk meg.