Homofób társadalom – heterofil melegek?

Szerző: Somsák Zsuzsa tanácsadó szakpszichológus - 2013. szeptember 15. 22.59
A sokak által kedvelt amerikai sitcom, a Modern Family három család mindennapi életét mutatja be. A három család egyikét egy meleg pár és örökbefogadott vietnami kislányuk alkotja. Az egyik rész „konfliktusa”, hogy az óvodás kislány a családi identitás hangsúlyozása végett, azt hangoztatja, hogy meleg. Az apukák egyike erre úgy reagál, hogy „semmi baj, csak össze vagy zavarodva”, „majd elmúlik, ez csak átmeneti állapot”. Vagyis egyértelműen a többségi társadalom homofób elképzeléseit jeleníti meg abban a formában, hogy a heteroszexualitás a normális állapot, homoszexuálissá pedig válik valaki, azaz egy abnormális állapotba kerül.
Kísértetiesen emlékeztet ez a jelenet az amerikai szociológus házaspár Kenneth és Mamie Clark 40-es években végrehajtott vizsgálatára, amikor fekete gyerekeket kértek meg, hogy válasszanak a fehér és a fekete baba közül, melyikkel játszanának szívesebben. A gyerekek többsége, 63%-a a fehér babát választotta, mert az „szebb” vagy „aranyosabb” volt. 44%-uk mondta azt, hogy a fehér baba jobban hasonlít hozzá. A kísérlet tanulsága anno az volt, hogy a gyerekek már nagyon korán magukévá teszik a társadalom prekoncepcióit.
Az előbbi kísérlet eredményeiből kiindulva a Társadalom és Környezet Egyesülettel azt gondoltuk, hogy a magyar társadalom szintjén hatványozottan is érvényes lehet a melegek negatív önértékelése. Bár elmondható, hogy a társadalmak többsége általában egyre inkább elfogadóvá válik a szexuális kisebbségekkel kapcsolatban, a melegek házassága és gyermekvállalása a legtöbb országban heves vitákat eredményez. Azt látjuk, hogy Magyarországon még ezeknek a vitáknak a megjelenése sem időszerű, sőt a homofóbia adott esetben állami szinten is megjelenik. A homoszexuális identitás az egyének társadalmi előbbre jutását és az egyén beilleszkedését veszélyeztetheti. Ez azt jelenti, hogy a társadalom az egyén különbözőséghez való jogát utasítja el, mintegy társadalmi tüneteként értelmezhető.
Az egyén szintjén ez azt jelentheti, hogy akaratlanul is homofób attitűdöket fogadhat el érvényesnek a társadalmi szocializációja során, hiszen mind a családban, mind a közvetlen közösségében is jó eséllyel homofób értékeket internalizál. Ez a homoszexuális identitású egyénekre ugyanúgy igaz állítás, mint a heteroszexuálisokra, ami a későbbiekben indokolatlan mértékben terhelheti a homoszexuális párkapcsolatokat.
Kutatások általánosságban pozitív képet festenek a meleg és leszbikus párokról és az eredmények azt mutatják, hogy a homoszexuális párkapcsolatok sokkal jobban hasonlítanak a heteroszexuális kapcsolatokra, mint amennyire eltérnek tőlük. Funkcionalitásukat tekintve az egyén és közösség számára is ugyanolyan megtartó erővel bírnak a meleg családok, mint a heteroszexuálisok. Ilyen szempontból megkérdőjelezhetővé válik a heteroszexuális család preferált normája, mint egyedüli családi konstelláció. Amennyiben a homoszexuális párkapcsolatokat valid szociális egységként kezeljük, úgy fontos ezeknek a családoknak az erősítése, amelyek kis közösségek erősítésének egyik alapja lehet. Ezért, bár a témafelvetés elsőre meglepő lehet, mégsem elhanyagolható problémáról van szó.
Kapcsolódó tartalmak

Rövid relaxáció munka után
2021. március 7. 12.12
Egyre többen panaszkodnak, hogy szinte folyamatosan olyan feszültség van bennük, hogy amikor hazaérnek munkából vagy véget ér a munkaidejük a home office-ban és felállnak a számítógépük mellől, akkor már elég egy apróság – egy félmondat, egy rosszul megválasztott szó, egy mozdulat vagy pont ezek hiánya - a párjuk vagy a gyerekük részéről, már „robbannak” és gyakran ebből egy óriási veszekedés alakul ki. Utólag maguk is meglepődnek, hogy miért ilyen erőteljesen reagáltak, hiszen a reakció nem volt arányban azzal, amit a másik fél mondott vagy tett.

A krónikus betegség és az identitás megváltozása
2021. március 5. 17.36
Testünk identitásunk fontos része, amely ideális esetben egészséges, esztétikus, jól funkcionál, emiatt a betegség és az azzal járó tünetek nem illenek bele az ember énképébe. A betegségtapasztalattal együtt járó veszteségek közül az egyik legnehezebb az egészséges szelf elvesztése, és az új identitás megszületése "a beteg, aki vagyok és aki leszek". A szelf elvesztésének fő forrásai a betegség döntéseinkre való hatása, a korlátozott életmód mértéke, a szociális izoláció mértéke, a betegszerep kialakulása és, hogy a páciens tehernek érzi-e magát másokra nézve.

Az első szerelem 'patológiája'
2021. február 28. 15.49
A gyermekkorban kialakított kötődési minták végig kísérik az egész felnőtt életünket, meghatározzák viselkedésünket, érzelmeinket és a társas kapcsolatainkat. Amennyiben a gyermek nem kap elegendő, a szükségleteit kielégítő szeretetet, biztonságot a szüleitől - például tartós szeparáció, veszteség, vagy a kapcsolatban átélt állandó stresszhelyzetek miatt - a megfelelő kötődési séma kialakulása károsodni fog.