Hogy van?

Szerző: Holló Melinda klinikai szakpszichológus - 2020. december 27. 16.57
Hogy van?
Akikkel együtt dolgozunk, tudják, hogy szinte mindig, ezzel kezdem.
Tűnhet üres automatizmusnak, sematikus ismétlésnek, unalmas nyitómondatnak, de valójaban sokkal több ez a kérdés.
Kijelöli az irányt, a fókuszt, az időt és a teret - de még ez is csak egy szűk része az egésznek
Szóval úgy tűnhet, ennél egyszerűbb kérdés nincs is...
aztán ahogy jönnek a válaszok, és kiderül, hogy valahogy sokkal de sokkal könnyebb lenne témat váltani, valaki másról beszélni, egy anekdotával indìtani vagy egyszerűen jelen sem lenni a kérdéssel.
" Igen, igen tudtam, hogy megint ezt fogja kérdezni..."
" ma nem mesélne inkább maga?
" uhhh, biztam benne, hogy ma nem ezzel kezdünk " - néha jönnek ilyen könnyed terelések, de közben mégiscsak tudják, illetve mindketten tudjuk, hogy azért vagyunk ott, hogy hétről hétre közelebb kerüljünk ahhoz a belső világhoz, aminek éppen a felfedezésére elszerződtünk, és ami gyakran úgy kezdődik és még gyakrabban úgy folytatódik, hogy hogy van ma?
Ahogy haladunk egyre könnyebb és könyebb letisztìtani, kimondani, megfogalmazni, és megtalálni a legpontosabb szavakat, de ennél többről is van szó, valójában kapcsolódni és kapcsolatban is maradni valakinek saját magához, azaz mind egyre közelebb és közelebb kerülni a belső maghoz, a belső önmaghoz, azaz az Önmagadhoz.
Vannak akik közelről, vannak, akik távolabbról indulnak ebben a folyamatban,
és igen,
van, hogy erről szól a teljes folyamat:
ez a legnagyobb eredmény és a legnagyobb cél is egyben, hogy valódi, igaz és torzìtatlan, saját válaszokat találjon önmagán belül, ami gyakran abban a formában is megnyilvánul,
hogy tud arra az egyszerűnek látszó kérdésre válaszolni,
hogy éppen ma, hogy van.
#pszichoterapia #valtozas #terapiasalapok #onismeret #elsolepes
Kapcsolódó tartalmak

Tudatos jelenlét – mindfulness a gyakorlatban
2021. április 18. 15.52
A tudatos jelenlét hatásosságát egyre több tudományos bizonyíték támasztja alá. A világ különböző pontjain végzett kutatások mind azt igazolták, hogy a rendszeresen végzett meditációval:

Hogyan kezeljük a pánikbetegséget?
2021. április 17. 10.35
Az ismétlődő pánikrohamok gyógyítására többfajta kezelési lehetőséget javasolnak. Az első, és leggyakrabban használt lehetőség a kognitív viselkedésterápia, mely során a páciens részletes információkat kap a pánikroham megjelenésének és lefolyásának menetéről.

Siker a mindennapokban – a siker lélektana
2021. április 16. 10.37
Számos önsegítéssel, önfejlesztéssel foglakozó könyvben olvashatjuk vagy különböző előadásokon halljuk, hogy legyél sikeres, valósítsd meg önmagadat. De a jól hangzó és a trendi mondatokon túl mit is jelent ez a mindennapok szintjén?