Három érzékeny pont, ami zavarokat okozhat a szexuális életünkben

Szerző: Velez Csaba pszichológus - 2014. december 10. 22.46
A szexuális élet nagyon érzékeny terület mindkét nem számára, még akkor is, ha nem vallják be, vagy úgy csinálnak, mintha nem így lenne. A mai világban, ahol a liberalizmuson azt értjük, hogy mindenkinek mindent szabad és nincsenek erkölcsi korlátok, valamint egymás igényeit sem kell tiszteletben tartani, a szabadság sokszor nem annyira lehetőségeket, hanem nyomasztó terhet jelent.
A meztelen igazság
A felszínen mindannyian „menőzünk”, azaz eljátsszuk azt, hogy a társadalom szemében vonzónak ítélt dolgoknak legalább egy részével rendelkezünk. Gyakran azt is eljátsszuk, hogy lazábbak és rugalmasabbak vagyunk, mint amilyenek valójában lennénk. Az ágy intimitása azonban az a közeg, ahol minden kiderül előbb-utóbb, nehéz szexuális téren stratégiázni vagy játszani, mert a saját testünk fog cserben hagyni minket.
Futó kaland, kérdéses teljesítmény
Szexuális kapcsolat természetesen nem csak szerelmi viszonyban jöhet létre, a résztvevőkre jellemző érzelmi és lelki minta azonban ezekben a szituációkban is jelen van, még ha érzelmileg nem is érinti őket olyan mélyen az élmény. Az alkalmi szexuális „összeborulás”, egyéjszakás kalandok – lelki alkattól függően – néhányunknak szárnyakat adnak (mert nincs tét, lekerül a teher), másokat pedig pont a kilátástalanság, jövőtlenség érzése miatt lelankasztanak.
Kibújhatunk a ruháinkból, de nem bújhatunk ki a bőrünkből
A szexuális zavarok, ha nem valamilyen szervi ok áll a háttérben (gyulladás, összenövés, operációs heg stb.), minden esetben lelki alapokra vezethető vissza.
A szexuális élet területén mind a férfiak, mind nők saját nemükre jellemző általános jegyeikhez nyúlnak vissza: a férfiakra jellemző a teljesítménykényszer, az intimitás helyébe lépő „jót tenni akarás”, a külsőségek nagyra értékelése, és a saját megítélésükkel szembeni végtelen érzékenység.
A nők számára a biztonságérzet, a szeretet és figyelem puha-meleg burkának igénye az erotikus helyzetekben még nélkülözhetetlenebb, mint máskor. Ugyanakkor az önértékelési problémák, a testükkel kapcsolatos nyomasztó gondolatok szintén óriási erővel esnek a latba ilyenkor.
Kapcsolódó tartalmak

Válás gyerekkel? – 3+1 tanács a kevesebb sérülésért
2021. január 19. 13.31
A gyermeket lojalitás köti szüleihez, amely független a szülők egymáshoz való érzelmi viszonyától. Egy konfliktusokkal terhelt kapcsolati légkörben felnevelkedő gyermeket ugyanolyan intenzitással köt az apához és az anyához, mint egy kiegyensúlyozott szülői háttértámasszal bíró gyermeket. A szülői hibáktól, tévedésektől és gyengeségektől függetlenül elkötelezetten kapcsolódik. Ez a gyermek természetes kötődése a szüleihez. Válás után is.
Gyermekkel válni más, mint nélküle

A menopauza árnyalatai
2021. január 19. 8.49
Sok nő szinte retteg attól, hogy mi lesz, ha egyszer csak elérkezik a menopauza, hiszen olyan sok szörnyűséget hallott róla a nála idősebbektől. A borzalmas hőhullámok, a gyakori fejfájás, a kiszámíthatatlan hangulatingadozások, a szexuális vágy csökkenése vagy teljes eltűnése mind-mind “mumusok”.

A boldogság útjai II.
2021. január 18. 18.36
A boldogság tudományos leírása alapvetően a szükséglet- és a célelméletek megfogalmazását jelentette, ahol a szükségletelmélet szerint a boldogsághoz a biológiai szükségletek csökkentésén keresztül vezet az út, míg a célelmélet szerint a boldogságot úgy érhetjük el, ha egy ideális állapot felé tartunk vagy egy fontos célt valósítunk meg (Nagy, & Oláh, 2013).