Csak tőlünk függ, mennyire vagyunk boldogok

Szerző: Velez Csaba pszichológus - 2014. december 26. 17.46
„Olyan boldoggá tesz” – mondogatjuk gyakran, ha a párunkról beszélünk, vagy épp azt, hogy „Amíg nem találok valakit, biztos nem leszek boldog”. Pedig boldoggá tenni valaki mást valójában nem lehet. Egy jól működő párkapcsolatban élve, barátok között, remek munkahely mellett is érezhetjük magunkat boldogtalannak; és egyedül, kevésbé ideális körülmények között is lehetünk boldogok. A boldogságot nem egy kívülről érkező impulzus okozza, amit más irányít felénk; hanem mi azzal, hogy bizonyos módon állunk hozzá azokhoz a dolgokhoz, amik velünk történnek.
A jót nem vesszük észre, a rosszat pedig eltúlozzuk
Képzeljük el, hogy van két ember, akiket pontosan ugyanazok a hatások érnek; ám mivel egyikük csak a rosszakat veszi észre, és még el is túlozza azokat, természetesen úgy érzi, hogy csupa rossz élménye van nap mint nap, tehát boldogtalan. Míg a másik a jókra koncentrál, a rosszakon nem idegesíti magát, csupán tanul belőlük, majd elengedi őket; így képes a napját pozitív élmények sorozatának tekinteni, és boldognak érzi magát. Ha azt várjuk, hogy mások tegyenek boldoggá, illetve boldogságukat különböző feltételekhez (pártaláláshoz, fizetésemeléshez, a lottóötös megnyeréséhez) kötjük, levesszük a felelősséget a saját vállunkról. Ám ezzel egyszersmind lehetetlenné tesszük, hogy a boldogak legyünk a fentiek hiányának ellenére is.
A jövőtől való rettegés helyett élvezzük ki az adott pillanatot
A boldogság lehetőségét sokszor az zárja ki, hogy képtelenek vagyunk észrevenni a jelen szépségeit, hiszen folyamatosan a bizonytalan és félelmetes jövőre koncentrálunk – ami egyrészt még itt sincs, másrészt pedig egyáltalán nem biztos, hogy olyan szörnyű lesz, mint gondolnánk. Ha elkap a jövőtől való rettegés („Mi lesz, ha sosem találok párt/új munkát/lakást/barátokat?”), emlékeztessük magunkat arra, hogy a félelmetes kép, amit magunk elé vetítünk, nem valódi. Illetve próbáljuk meg abban az adott pillanatban jól érezni magunkat; majd a következőben és az azutániban is, ennél tovább nem kell néznünk – ahogyan az sem kell, hogy az autó lámpája bevilágítsa a teljes utat Budapesttől Szegedig; elég, ha csak a következő tíz métert látjuk. Így a sok kis boldog pillanat végül összeáll egy egésszé.
Kapcsolódó tartalmak

Válás gyerekkel? – 3+1 tanács a kevesebb sérülésért
2021. január 19. 13.31
A gyermeket lojalitás köti szüleihez, amely független a szülők egymáshoz való érzelmi viszonyától. Egy konfliktusokkal terhelt kapcsolati légkörben felnevelkedő gyermeket ugyanolyan intenzitással köt az apához és az anyához, mint egy kiegyensúlyozott szülői háttértámasszal bíró gyermeket. A szülői hibáktól, tévedésektől és gyengeségektől függetlenül elkötelezetten kapcsolódik. Ez a gyermek természetes kötődése a szüleihez. Válás után is.
Gyermekkel válni más, mint nélküle

A menopauza árnyalatai
2021. január 19. 8.49
Sok nő szinte retteg attól, hogy mi lesz, ha egyszer csak elérkezik a menopauza, hiszen olyan sok szörnyűséget hallott róla a nála idősebbektől. A borzalmas hőhullámok, a gyakori fejfájás, a kiszámíthatatlan hangulatingadozások, a szexuális vágy csökkenése vagy teljes eltűnése mind-mind “mumusok”.

A boldogság útjai II.
2021. január 18. 18.36
A boldogság tudományos leírása alapvetően a szükséglet- és a célelméletek megfogalmazását jelentette, ahol a szükségletelmélet szerint a boldogsághoz a biológiai szükségletek csökkentésén keresztül vezet az út, míg a célelmélet szerint a boldogságot úgy érhetjük el, ha egy ideális állapot felé tartunk vagy egy fontos célt valósítunk meg (Nagy, & Oláh, 2013).
Új hozzászólás